Εκδηλώσεις για την παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ.
Η 3 Δεκεμβρίου έχει οριστεί από τον ΟΗΕ ως παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία.
Στα πλαίσια αυτά πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας. Έτσι οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν σχετικά με τις διάφορες κατηγορίες ΑμεΑ, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν και πώς ανταπεξέρχονται σ’ αυτές, να συγκινηθούν παρακολουθώντας ταινία σχετική με το θέμα και ακούγοντας τραγούδια από τη χορωδία μας η οποία μετέφρασε τους στοίχους και στη νοηματική γλώσσα, να μπουν για λίγο στη θέση τους μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και να ευαισθητοποιηθούν για το τι μπορούν να πράξουν οι ίδιοι ώστε να διευκολύνουν τη ζωή των ΑμεΑ στην καθημερινότητά τους. Άλλωστε όλοι έχουμε να διδαχτούμε από τη δύναμη ψυχής που επιδεικνύουν καθημερινά τα άτομα με αναπηρία τόσο μέσα από τον καθημερινό τους αγώνα όσο και μέσα από σημαντικά κατορθώματα στον επιστημονικό, τον αθλητικό και τον καλλιτεχνικό στίβο.
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βαλιάκα Βασιλική, Παπακωστούλη Αθανασία.
Μήνυμα ζωής:
Όπου υπάρχει αγάπη: