Εργαστήρια δεξιοτήτων 2021-2022

Εργαστήρια δεξιοτήτων : ” Ευ ζην”

1ος Θεματικός κύκλος: “Το σώμα μου γνωρίζω, μ’ αρέσει  το    φροντίζω”

Το πρόγραμμα αυτό υλοποιήθηκε από αρχές Οκτωβρίου εώς τέλη Νοέμβρη στο πλαίσιο εκπόνησης του θεματικού κύκλου με τίτλο: “Ζω καλύτερα-Ευ ζην”. Οι μαθητές μέσω της ενεργής και βιωματικής συμμετοχής τους εκπαιδεύτηκαν στο πως να φροντίζουν και να σέβονται το σώμα τους και τον εαυτό τους γενικότερα.

Στη συνέχεια παρατίθεται φωτογραφίες από κάποιες ενδεικτικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια των εργαστηρίων.

1ο Εργαστήριο: Παιχνίδια για ενεργοποίηση – δέσιμο της ομάδας.

Τα παιδιά παίζουν παιχνίδι εμπιστοσύνης με τίτλο “Το φύλλο και ο άνεμος”

φύλλο και ο άνεμος 1 2       .jpg

2ο Εργαστήριο: Γνωριμία με τα μέρη του ανθρώπινου σώματος.

Τα παιδιά κατασκευάζουν τον εαυτό τους σε χαρτί του μέτρου.

τον εαυτό μου 1

του ανθρώπινου σώματος 2 1

Viber 2022 01 30 18 14 54 782

3ο Εργαστήριο: Ο κύκλος της ζωής

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με την εξέλιξη του ανθρώπου από την βρεφική στην ενήλικη ζωή και παρουσίασαν φωτογραφίες από την βρεφική τους ηλικία.

εξέλιξη του ανθρώπου 2

4ο Εργαστήριο: Παίζουμε τους γιατρούς;

Φτιάξαμε το ιατρείο της τάξης μας και το εξοπλίσαμε ανάλογα.

ιατρείο 1      τον γιατρό      .jpg

5ο Εργαστήριο: Το ταξίδι της τροφής.

Αναπαραστήσαμε το πεπτικό σύστημα στο χώρο της τάξης μας με υλικά της αίθουσας (τουβλάκια, στεφάνια κ.α.).

πεπτικό 1     2

6ο Εργαστήριο: Δόντια γερά και καθαρά για χαμόγελα                                               αστραφτερά.

Μετά την ανάγνωση του παραμυθιού “Ο Σοκολάκης και η Ζαχαρούλα Τρυποδόντη” τα παιδιά κλήθηκαν να χωρίσουν τις τροφές σε δυο κατηγορίες, σ’ αυτές που κάνουν τα δόντια μας χαρούμενα και σ’ αυτές που τα κάνουν λυπημένα.

δόντια 1

2ος Θεματικός Άξονας: ” Ενδιαφέρομαι και ενεργώ- Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”

Τίτλος προγράμματος: “Φιλία. Ζήτω η δημοκρατία!”

Στόχος του προγράμματος είναι να κατανοήσουν τα παιδιά την έννοια της φιλίας και μέσα από βιωματικές δράσεις αποδοχής και συνεργασίας να οδηγηθούν στην δημιουργία σχέσεων εμπιστοσύνης.

2ο Τμήμα

Μετάβαση στο padlet.com

3ος Θεματικός Άξονας: “Δημιουργώ και καινοτομώ- Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία”

Τίτλος προγράμματος: “Η Γη γυρίζει”

Σ’ αυτό το εργαστήριο προσεγγίζουμε με τα νήπια ζητήματα που αφορούν το Διάστημα και τους Πλανήτες μέσα από το πρόγραμμα “STEAM και η Γη γυρίζει”.

2ο Τμήμα

Μετάβαση στο padlet.com