1η Εβδομάδα προσαρμογής

10:03:30Η 1η εβδομάδα κύλισε πολύ όμορφα, καθώς οι μικροί μας πρωταγωνιστές ήταν αρκετά εξοικειωμένοι με τη χρήση μάσκας, γεγονός που δείχνει την ενημέρωση που είχαν λάβει κ από το σπίτι. Η συνεργασία σχολείου-οικογένειας είναι πάντα σημαντική και ειδικά φέτος λόγω του κορωνοϊού καθίσταται απαραίτητη. Ευχαριστούμε τους γονείς, παππούδες-γιαγιάδες που συμβάλλουν σε αυτό, καθώς κι ένα ευχαριστώ στην κ. Μαρίνα και την κ. Στέλλα που στελεχώνουν φέτος το σχολείο μας στο κομμάτι της καθαριότητας, επιδεικνύοντας ζήλο και υπευθυνότητα.

Η πρώτη εβδομάδα ολοκληρώθηκε επιτυχώς, καθώς όλες τις μέρες τα παιδάκια μας εκπαιδεύονταν στη σωστή χρήση μάσκας (μέσα από συζήτηση-εικόνες-ανάλογα videos) και στην εναλλαγή των μασκών και την τοποθέτηση τους στο σωστό φάκελο (κόκκινο -η βρώμικη, μπλε-η καθαρή). Επίσης, ξεναγήθηκαν στην τάξη και στις γωνιές παιχνιδιού, αλλά και στον προαύλιο χώρο του Νηπιαγωγείου, τηρώντας τους κανόνες που αποφασίστηκαν για την εύρυθμη λειτουργία της τάξης, ενώ ξεκίνησε και η εξοικείωση με τη σωστή χρήση των υλικών.

Για να πάρουμε μια γεύση από τις πρώτες ζωγραφιές των μικρών μας που ζωγράφισαν τον εαυτό τους …

Posted by: Christina Kounnama