Δημοσιεύθηκε στην 6 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

Όχι στη βία,ζήτω η φιλία!

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο (6 Μαρτίου), πραγματοποιήθηκαν  σχετικές δραστηριότητες  με σκοπό την περαιτέρω ευαισθητοποίηση των νηπίων μας στο ανησυχητικό φαινόμενο της βίας , ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες εκδήλωσής της και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών.

Έτσι αρχικά παρατηρήσαμε εικόνες όπου κάποια παιδιά ασκούν βία σε άλλα και συζητήσαμε τι βλέπουν,πώς νιώθει ένα παιδί όταν του συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο ,αν έχουμε ζήσει παρόμοια περιστατικά στη ζωή μας και πού μπορούμε να απευθυνθούμε  για βοήθεια αν  συμβεί κάτι τέτοιο σε μας ή αν  το δούμε να συμβαίνει σε κάποιον άλλο.

Ύστερα από την συζήτηση τα παιδιά μας είπαν λέξεις και εκφράσεις που κάνουν την καρδιά μας χαρούμενη ή λυπημένη όταν τις ακούμε από κάποιον.Έτσι σε δυο καρδιές γράψαμε όλα όσα μας έλεγαν  και τα ονομάσαμε γλυκά και πικρά λογάκια. Τα παιδιά αποφάσισαν πως δεν είναι σωστό να χρησιμοποιούν τα πικρά λογάκια στους φίλους τους γιατί τους στεναχωρούν και πως μόνο τα γλυκά λόγια αξίζουν να λέγονται και να ακούγονται.Στη συνέχεια με μια μεγάλη ομαδική αγκαλιά  επισφράγισαν την απόφασή τους με μια υπόσχεση που ελπίζουμε να τηρηθεί και να μην ξεχαστεί!

Έπειτα διαβάσαμε το παραμύθι

Η Μόνα σε καινούριο σχολείο

και αφού συζητήσαμε ,το καθένα ζωγράφισε ότι του έκανε εντύπωση από το παραμύθι.

Τέλος παίξαμε ένα επιδαπέδιο ομαδικό παιχνίδι,στο οποίο αντί για πιόνια υπήρχαν δυο παιδιά που έπρεπε να φτάσουν από την αρχή έως το τέλος περνώντας από χρωματιστά τετράγωνα.Τα υπόλοιπα παιδιά χωρίστηκαν σε αγόρια και κορίτσια και ανέλαβαν να ρίχνουν με την σειρά το ζάρι και να λένε στο πιόνι-φίλο τους πόσα βήματα να κάνει.Είχαμε τοποθετήσει όμως κάποιες εικόνες στα τετράγωνα που έδειχναν βία ή φιλία.Οι κανόνες μπήκαν από τα παιδιά που αποφάσισαν πως αν το πιόνι-φίλος  τους πέσει σε εικόνα βίας πάει δυο τετράγωνα πίσω και αν πέσει σε εικόνα φιλίας πάει δυο τετράγωνα μπροστά.Όποιος έφτανε πρώτος κέρδιζε….μα τι άλλο από την αγκαλιά των φίλων του!Το παιχνίδι τους άρεσε πολύ και αν υπήρχε χρόνος θα παιζόταν για τέταρτη συνεχόμενη φορά..

Όχι λοιπόν στη βία παιδιά ,ζήτω η φιλία όχι μόνο για σήμερα άλλα για πάντα!