Στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων, ανακατασκευάστηκαν – διαμορφώθηκαν ξανά, οι βραχόκηποι μέσα στον κήπο του σχολείου μας, οι οποίοι  είχαν παραμεληθεί τα τελευταία χρόνια με την πανδημία. Διορθώθηκαν οι πέτρες, τα λάστιχα ποτίσματος και καθαρίστηκαν από τα ξερά χόρτα και φύλλα. Το ίδιο έγινε και με τα παρτέρια. Με την βοήθεια των παιδιών φυτευτήκαν διάφορα ανθοφόρα φυτά. Συγκεκριμένα φυτεύτηκαν: κυκλάμινα, πανσέδες, μπιγκόνιες, μίνι γαριφαλιές, άλυσσος, χρυσάνθεμα και γεράνια. Οι μαθητές – μαθήτριες χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες και με συνεργασία, ηρεμία και πολύ ενδιαφέρον, με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, φύτευσαν τα παραπάνω φυτά. Να αναφέρουμε ότι μέσα στους βραχόκηπους/παρτέρια υπάρχουν  φυτεμένοι ήδη αρκετοί βολβοί λουλουδιών όπως άλιουμ, ζουμπούλια, ίριδες, κρινάκια, κρίνοι, μανουσάκια, μούσκαρι, νάρκισσοι, υάκινθοι, φρέζες  και οι οποίοι έχουν αρχίσει να φυτρώνουν και θα γίνουνε και αυτοί λουλούδια. Ο κήπος μας έχει γεμίσει χρώματα και αρώματα και πολύ χαρά στα πρόσωπα των παιδιών που τον καμαρώνουν. Σχετικές φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ.