9 Φεβ 2018

Εξόρμηση Erasmus+

Συντάκτης: 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ | Κάτω από: ERASMUS+

Οι μαθητές της Ε’ τάξης θα αποτελέσουν την βασική ομάδα δράσης του προγράμματος Erasmus+ !!

Θα φυτέψουν βότανα,μονοετή και πολυετή, στο κτήμα του κ.Ηρακλή Παυλίδη,προέδρου του Κέντρου Προστασίας Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών της Όθρυος,στην Άλλη Μεριά.Θα τα επισκεφθούν άλλες 6 φορές μέσα στη χρονιά,ώστε να βλέπουν την πορεία της ανάπτυξής τους και την φροντίδα που χρειάζεται ένα φυτό! Στην πρώτη επίσκεψη η ομάδα θα προετοιμάσει τον χώρο φύτευσης!Θα καθαρίσουν το χώρο (με τσουγγράνες),θα οργώσουν(με τσαπάκια),θα φυτέψουν και γενικά θα εξοικειωθούν με την διαδικασία φύτευσης και περιποίησης ενός φυτού!!

Για τις εξορμήσεις μας φτιάξαμε στολές με το σήμα του προγράμματος!!  Μπλουζάκια και καπελάκια!!!

Η ομάδα δράσης “Feel the four seasons beyond the walls”,σε όλη την διάρκεια της δράσης,θα φωτογραφίζει ό,τι πιο ενδιαφέρον παρατηρεί,με σκοπό την δημιουργία ενός σχολικού ημερολογίου!!