12 Ιαν 2018

Bοτανοφύτευση στο σχολείο μας!ΒΑΣΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ERASMUS+ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ!!

Συντάκτης: 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ | Κάτω από: ERASMUS+

Η βασική δράση του προγράμματος Erasmus+»Feel the four seasons beyond the walls » είναι περιβαλλοντική!

Θα φυτέψουμε φυτά,με σύμβουλο και καθοδηγητή τον κ.Ηρακλή Παυλίδη,πρόεδρο του ‘Κέντρου Προστασίας Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών της Όθρυος’!!

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κύριος Παυλίδης Ηρακλής,πρόεδρος του»Κέντρου Προστασίας Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών της Όθρυος» και μαζί του οι μαθητές φύτεψαν βότανα σε γλαστράκια. Ο κύριος Ηρακλής Παυλίδης μας μετέδωσε την  αγάπη του και τις γνώσεις του για τα βότανα της ελληνικής γης,και ιδιαίτερα της περιοχής μας! Τα παιδιά φύτεψαν ρίγανη και τσάι. Έχουν τα φυτά τους και τα φροντίζουν στις τάξεις τους, με σκοπό αργότερα να δημιουργηθεί ένας βοτανόκηπος….!Είναι η πρώτη από μία σειρά δράσεων που θα ακολουθήσουν με εξορμήσεις στη φύση(7 συνολικά δράσεις,2 σε κάθε εποχή του ‘ετους),με σκοπό η βασική ομάδα δράσης του Erasmus+(και στη συνέχεια το σχολείο),να φυτέψουν βότανα,να παρακολουθήσουν τις αλλαγές της φύσης μέσα στις εποχές και μέσα στη διάρκεια ενός έτους να καταγράψουν,να φωτογραφήσουν και να ανακαλύψουν τι μπορεί να προσφέρει η επαφή μας και η ενασχόληση με τη γη!!