Ενδιαφέρον διαγωνισμός Γλώσσας για Ε΄ & Στ

21 Απριλίου 2021 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας

«Κλείταρχος και Βερενίκη» του ΠΤΔΕ υπό την αιγίδα του ΕΚΠΑ και της Επιτροπής «200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821»

Υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και της Επιτροπής του για τα «200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821» τελείται εφέτος τη Δευτέρα, 24 Μαΐου 2021 ο 2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας «Κλείταρχος και Βερενίκη» με το επετειακό θέμα «Ο Κλείταρχος και η Βερενίκη γιορτάζουν τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης»Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος και αφορά μαθητές της Α/βάθμιας Εκπαίδευσης (Ε΄-ΣΤ΄) όλης της χώρας καθώς και του εξωτερικού στα οποία διδάσκεται η ελληνική γλώσσα. Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο σημαντικών εκπαιδευτικών πρωτοβουλιών που συνδέουν την ιστορία της Επανάστασης και του αρχαιότερου Πανεπιστημίου της χώρας με το σήμερα.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε το site