«H Β’ Τάξη του 24ου Δημ.Σχ.Λάρισας στο Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο της πόλης μας»

25 Νοεμβρίου 2021 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Οι μαθητές/-τριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας , σήμερα 23/11/2021 , επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο της Λάρισας και έζησαν μια αξέχαστη μουσειακή εμπειρία. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για όλα τα εκθέματα που φιλοξενεί το Μουσείο, σχετικά με την καθημερινότητα των ανθρώπων της Θεσσαλίας κατά την εποχή της Τουρκοκρατίας κι έπειτα. Παρέλασαν μπροστά από τα μάτια τους παραδοσιακές φορεσιές, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, αγροτικής και κτηνοτροφικής καλλιέργειας, εκκλησιαστικά σκεύη, σταμπωτά και πλούσιο ιστορικό και φωτογραφικό αρχείο. Αξιοσημείωτο είναι το «Στολίδι του Μουσείου», όπως ανέφερε και η ξεναγός, που δεν είναι άλλο από το πρώτο Φαρμακείο της πόλης, το οποίο εκτίθεται στο χώρο του Μουσείου και αποτελεί το μοναδικό έκθεμα στο είδος του. Ακόμα, τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τις χειροποίητες κούκλες της Κάκιας Χαλήμαγα-Χατζή. Τέλος, ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση με θέμα την «Επανάσταση του 1821».

Θερμά συγχαρητήρια στους υπεύθυνους του Μουσείου για την άψογη ξενάγηση και τη ζεστή φιλοξενία τους!

Τους μαθητές συνόδευσαν η δασκάλα της τάξης κα Κουτρούλη Αγλαΐα και η γυμνάστρια κα Καλαϊτζόγλου Βάγια.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12