Χριστουγεννιάτικο δώρο για το Σχολείο μας στις 23/12/2020 !!!

30 Δεκεμβρίου 2020 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Η δεντροφύτευση στην αυλή του Σχολείου μας, από τις υπηρεσίες Πρασίνου του Δήμου Λάρισας, έγινε πλέον πραγματικότητα! Αφού ελέγχθηκε το αρδευτικό της αυλής μας, το οποίο και βρίσκεται σε αποκατάσταση, ακολούθησε στις  23/12/2020 το φύτεμα σφενδάμων στις υπάρχουσες υποδοχές.

Ο σφένδαμος είναι φυλλοβόλο δένδρο, γρήγορης ανάπτυξης με ύψος έως 20 μέτρα. Τα φύλλα του το φθινόπωρο, λίγο πριν πέσουν, παίρνουν αποχρώσεις του κόκκινου, πράσινου-ρόζ, κίτρινου-πράσινου ή λευκοπράσινου, ανάλογα με την ποικιλία. Είναι δέντρο  ανθεκτικό στο κρύο και στους ανέμους. Οι προσπάθειές μας λοιπόν απέδωσαν και την άνοιξη αναμένουμε να αντικρίσουμε τα πρώτα πράσινα φυλλαράκια στους σφενδάμους!!!

Εμείς, μέχρι τότε, δε μένει παρά να  προσέχουμε και να φροντίζουμε τα μικρά δεντράκια! Λαχταράμε να τα δούμε να μεγαλώνουν, για να απολαμβάνουμε τον υπέροχο  ίσκιο τους στα διαλείμματα και να παρατηρούμε την όψη τους με τις εναλλαγές των εποχών!!!