Η Δ’ τάξη στο Διαχρονικό μουσείο

22 Δεκεμβρίου 2019 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

«Μια πόλη γεμάτη ιστορία» είναι ο τίτλος του εκπαιδευτικού προγράμματος, στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές της Δ΄ τάξης με τους δασκάλους τους κα Παρλάτζα Ελένη και  κ. Τσιαπλή Κώστα, την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2019.

Υπεύθυνη του προγράμματος που υλοποιήθηκε στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας,  ήταν η κα Ζάχου.  Τα παιδιά μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου γνώρισαν λεπτομέρειες για τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες των κατοίκων στην ευρύτερη περιοχή του νομού της Λάρισας στο πέρασμα των χρόνων.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Πάρκο των Ευχών! Τη Λίμνη των Χριστουγέννων με το τεράστιο δέντρο της, το πολύχρωμο Fun Park, το τρενάκι του Βόρειου Πόλου, το Σπίτι του Άη Βασίλη, το Εργαστήρι των Ξωτικών όπου έφτιαξαν κλιπ για τα μαλλιά και μπρελόκ, την Ακαδημία των Μικρών Μάγων, το Παλάτι της Βασίλισσας του Πάγου. Έκαναν “face painting”, ανέβηκαν στο καρουζέλ και έζησαν μοναδικές στιγμές στο Πάρκο του Αλκαζάρ, το στολισμένο με φωτάκια, έλατα, χιόνι κι αγγέλους!

Μαθητές και δάσκαλοι αφέθηκαν στη χαρά και τη λάμψη των γιορτών!