Επίσκεψη των μαθητών Ε και Στ τάξεων στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

26 Νοεμβρίου 2019 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Συνάντηση με την αρχαία τεχνολογία είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου, στον Πολυχώρο «Θεσσαλία», την Πέμπτη 21 Νοέμβριου 2019.

Στον φιλόξενο χώρο του Πολυχώρου, «Θεσσαλία» φιλοξενείται το «Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΤΣΑΝΑΣ». Οι μαθητές είχαν την μοναδική ευκαιρία να δουν και να «αγγίξουν» τις «Hi Tech» εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων, όπως το ρομπότ υπηρέτρια του Φίλωνος ή την πυροσβεστική αντλία των Κτησιβίου και Ήρωνος. Μέσα από τα 100 και πλέον διαδραστικά εκθέματα, τα παιδιά αντιλήφθηκαν ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν διακρίνονταν μόνο στις τέχνες και τα γράμματα, αλλά είχαν και προηγμένο τεχνικό πολιτισμό, δηλαδή είχαν υψηλή τεχνολογία που εντυπωσιάζει τους επιστήμονες ακόμη και σήμερα.