Εγγραφή σε μάθημα του σχολείου

Τα μαθήματα στην πλατφόρμα eclass.sch.gr χωρίζονται σε 3 κατηγορίες.

• ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.  Σε αυτά δε χρειάζεται εγγραφή από το μαθητή.  Μπορούμε αφού συνδεθούμε στην πλατφόρμα eclass να έχουμε απ’ ευθείας πρόσβαση.

• ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ.  Σε αυτά ο μαθητής θα πρέπει να κάνει εγγραφή για να αποκτήσει πρόσβαση.  Ο μαθητής θα πρέπει:
  1. Να κάνει σύνδεση στην πλατφόρμα eclass (eclass.sch.gr) και να κάνει σύνδεση στο ΠΣΔ με το λογαριασμό που έχει εκδώσει
  2. Στη συνέχεια να πατήσει αριστερά Μαθήματα:
  3. Στην εμφανιζόμενη λίστα μαθημάτων για να εγγραφεί ο μαθητής σε ένα μάθημα “Ανοικτό με εγγραφή” πρέπει στη στήλη “Εγγραφή” να τσεκάρει το μάθημα που θέλει (π.χ. Αγγλικά Ε’ Δημοτικού), ώστε να ενεργοποιηθεί ο σύνδεσμος του μαθήματος.
  4. Στη συνέχεια πατά στο σύνδεσμο του μαθήματος για να ολοκληρώσει την εγγραφή.
  • ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.  Σε αυτά ο μαθητής θα πρέπει να συνδεθεί στην πλατφόρμα, να επιλέξει το κλειστό μάθημα και να υποβάλει αίτημα εγγραφής στον εκπαιδευτικό.  Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να εγκρίνει το αίτημα για να αποκτήσει πρόσβαση ο μαθητής.  Ο μαθητής επομένως θα πρέπει:
  2. Στη συνέχεια να πατήσει αριστερά Μαθήματα:
  3. Στην εμφανιζόμενη λίστα μαθημάτων για να πατήσει στο σύνδεσμο του κλειστού μαθήματος που θέλει να κάνει εγγραφή.  Στην οθόνη του θα εμφανιστεί το παράθυρο:
  4. Στη συνέχεια θα πρέπει να συμπληρώσει το λόγο εγγραφής (π.χ. είμαι μαθητής του τμήματος Α1) και να πατήσει το κουμπί “Υποβολή Αίτησης“.  Ο εκπαιδευτικός θα ειδοποιηθεί για το αίτημα.
  5. Για να ολοκληρωθεί η πρόσβαση στο μάθημα, θα πρέπει ο εκπαιδευτικός να εγκρίνει το αίτημα του μαθητή.