Στοιχεία λογαριασμού μαθητών στο ΠΣΔ – Ανάκτηση

Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες για τις 2 παρακάτω περιπτώσεις:
1)   Γνωρίζω το όνομα χρήστη του μαθητή αλλά έχασα τον κωδικό πρόσβασης
  • Αν γνωρίζετε το όνομα χρήστη του μαθητή επισκεφτείτε τη διεύθυνση :   https://register.sch.gr/password/reset_password/  και ακολουθώντας τις οδηγίες μπορείτε να ανακτήσετε τον κωδικό χρησιμοποιώντας το email  ή το κινητό τηλέφωνο του κηδεμόνα που δηλώσατε κατά την εγγραφή του μαθητή. Προσοχή! Αν γνωρίζετε τον κωδικό πρόσβασης μην προχωρείτε σε ανάκτηση του. Η ανάκτηση δεν θα διορθώσει το πρόβλημα εισόδου σε κάποια υπηρεσία.
  • ΜΟΝΟ σε περίπτωση που δεν μπορέσετε να κάνετε ανάκτηση με τον παραπάνω τρόπο, θα πρέπει να απευθυνθείτε στο σχολείο, υποβάλλοντας σχετικό αίτημα ώστε να εκδοθεί νέος κωδικός στον μαθητή.  Το σχολείο δεν γνωρίζει του κωδικούς πρόσβασης των μαθητών.  Μπορεί μόνο να ζητήσει από το ΠΣΔ την έκδοση νέου ύστερα από σχετικό αίτημα του κηδεμόνα.

2)   Έχασα το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης του μαθητή.

• Απευθυνθείτε στο σχολείο, υποβάλλοντας σχετικό αίτημα, ώστε να σας γνωστοποιηθεί μέσω email το όνομα χρήστη του μαθητή και να κάνετε ανάκτηση ή να εκδοθεί νέος κωδικός πρόσβασης, όπως περιγράφεται στην 1η περίπτωση.