Φιλαναγνωσία

Μάνος Κοντολέων: Μανόλο Μανολίτο

Ο Μικρός Αναγνώστης

Ένα παραμύθι με διαθεματικές εργασίες

Τίτλος: <<Ένα ουράνιο τόξο μαλλιά κουβάρια.>>

Συγγραφέας: Μαρίνα Καβαλλιεράκη

Πηγή: Εκδόσεις Σαîτα

Eργασίες Μαθητών

resv

Τρεις χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

BΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΡΟΔΕΣ 2

Τα βιβλία σε ρόδες είναι εδώ και δύο εβδομάδες στο σχολείο μας και θα παραμείνουν συνολικά για ένα μήνα στην τετάρτη τάξη. Τα βιβλία της δικής μας βαλίτσας έχουν τις εξής θεματικές: Ιστορία, Τέχνη και Πολιτισμός, σχετικά με την Πελοπόννησο.

Τι είναι τα βιβλία σε ρόδες;

Μια βαλίτσα γεμάτη με βιβλία για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους με σκοπό να τα μελετήσουν και να δημιουργήσουν με αφορμή αυτά, είτε μια ζωγραφιά, είτε ένα κείμενο, είτε ένα δρώμενο. Εν αναμονή λοιπόν των δημιουργιών μικρών και μεγάλων.

Υπεύθυνη για το πρόγραμμα: Άννα Ρεσβάνη, υπό την καθοδήγηση του υπεύθυνου πολιτιστικών θεμάτων πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης: Δημήτρη Σαρρή.

Περισσότερες πληροφορίες στο site http://www.vivliaserodes.gr/ti-einai-ta-vivlia-se-rodes/