Σχετικά με τα self test Τρίτης και Παρασκευής

Το πρωί, κάθε Τρίτης και Παρασκευής, πριν την είσοδο των μαθητών στο κτήριο, οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί ελέγχουν τις βεβαιώσεις για τα self test των μαθητών τα οποία θα πρέπει να έχουν γίνει την προηγούμενη μέρα. Παρακαλούμε τους γονείς να δίνουν το τεστ στα παιδιά τους, να το κρατάνε στο χέρι, ώστε να μην καθυστερούν στην είσοδο ψάχνοντας τις τσάντες τους. Εάν κάποιος γονέας έχει ξεχάσει να κάνει το τεστ την προηγούμενη μέρα στο παιδί του, εφόσον παραβρίσκεται στην είσοδο, παίρνει το παιδί μαζί του, κάνει το τεστ και επανέρχεται στο πρώτο διάλειμμα. Εφόσον δεν παραβρίσκεται στην είσοδο ο γονέας, το παιδί θα παραμείνει εκτός τάξης, σε ειδικό χώρο, μέχρι να υπάρξει συνεννόηση με τον γονέα για τη συνέχεια. Αν έχει κάνει το τεστ και απλά έχει ξεχάσει τη βεβαίωση, τότε ο γονέας θα φροντίσει να προσκομίσει τη βεβαίωση στο σχολείο ή να τη στείλει στο email του δασκάλου της τάξης, είτε είναι παρών ο γονέας στην είσοδο, είτε ειδοποιηθεί τηλεφωνικά. Παρακαλούμε τους γονείς να μην αμελούν να δίνουν στα παιδιά τους τη βεβαίωση του self test, γιατί αυτό φέρνει μεγάλη αναστάτωση την πρώτη ώρα κάθε Τρίτης και Παρασκευής που γίνεται ο έλεγχος.