Διαγωνισμός συγγραφής παραμυθιού

Η σχολική βιβλιοθήκη του σχολείου μας διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία τον πρώτο ενδοσχολικό διαγωνισμό συγγραφής παραμυθιού. Μαθητές του σχολείου μας με όπλο τη φαντασία τους εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους παραμύθια. Η συμμετοχή ήταν μεγάλη και οι μικροί συγγραφείς είναι όλοι άξιοι επαίνου.

Στην τελετή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε, το σχολείο μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει την κ. Αναστασία Ζήκα, μουσειολόγο και ξεναγό στο Μουσείο Ελληνικής Παιδείας στην Καλαμπάκα. Μέσω της τεχνολογίας οι μαθητές περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στο θεματικό δωμάτιο του παραμυθιού. Κάποιοι από τους συγγραφείς παρουσίασαν τα παραμύθια τους σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η τελετή βράβευσης έκλεισε με την απονομή επαίνων σε όσους συμμετείχαν στο διαγωνισμό και βεβαίως με την απονομή βραβείων και δώρων στους τέσσερις νικητές.

1ο βραβείο πήραν οι μαθητές:

• Γρηγόρης Παπαμακάριος Α2
  • Αιμίλιος Καζάζης Α1