Πρόγραμμα Διατροφής

Επιλέξαμε τη φετινή σχολική χρονιά (2021-2022), να εκπονήσουμε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τη διατροφή. Το πρόγραμμα αυτό ξεκίνησε στα μέσα Φεβρουαρίου (με αφόρμηση τις διατροφικές συνήθειες και παραδόσεις των Απόκρεω και της Σαρακοστής) και διήρκησε έως τα τέλη Μαΐου.

Σκοπός του προγράμματος αποτέλεσε η διαμόρφωση μόνιμων διατροφικών συνηθειών και στάσεων για ένα υγιεινό τρόπο ζωής (προαγωγή της ψυχικής, σωματικής και κοινωνικής υγείας), αναβαθμίζοντας παράλληλα το κοινωνικό και φυσικό περιβάλλον των παιδιών.

Βασικός στόχος ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά τις ομάδες των τροφίμων και τις θρεπτικές τους αξίες, καθώς και να μάθουν να χτίζουν σωστά το σώμα τους συνδυάζοντας υγιεινή τροφή και άσκηση, μέσα από δραστηριότητες Γλώσσας, Μαθηματικών, Μελέτης Περιβάλλοντος (ανθρωπογενές – φυσικό περιβάλλον και αλληλεπίδραση) και Δημιουργίας και Έκφρασης.
Παράλληλα στόχος ήταν να καλλιεργήσουν κοινωνικές δεξιότητες, όπως αυτή της αποδοχής, της διαφορετικότητας, μέσα από τη συμμετοχή τους σε ομάδες εργασίας.

Επιμέρους στόχοι:

-να γνωρίσουν τις ομάδες των τροφίμων και τις θρεπτικές τους αξίες,
-να επιλέγουν συνειδητά τροφές που προσφέρουν θετικά στον οργανισμό και στην ανάπτυξή τους,
-να υπάρξει συνεργασία σχολείου- οικογένειας, ώστε τα παιδιά να διαμορφώσουν θετικές διατροφικές στάσεις,
-να μάθουν να αποφεύγουν είδη τροφών που συμβάλλουν αρνητικά στην ανάπτυξή τους (junk food)

-να χτίζουν σωστά το σώμα τους συνδυάζοντας υγιεινή διατροφή και άθληση,•
-να μεταφέρουν κανόνες υγιεινής διατροφής στους φίλους και στο συγγενικό τους περιβάλλον και
-να εμπλακούν και να αλληλεπιδράσουν με εξωσχολικούς παράγοντες (κλιμάκιο 2ης ΤΟΜΥ Ν.Ιωνίας)

Η συνεργασία και ενεργή εμπλοκή των γονέων συνέδραμε σημαντικά στην επιτυχία του προγράμματος.

Αρχικά, ενημερώθηκαν οι γονείς σχετικά με το εν λόγω πρόγραμμα, και σε συνεργασία με τις Νηπιαγωγούς, υπήρξε σύσταση για την ύπαρξη τουλάχιστον ενός φρούτου στο δεκατιανό των παιδιών και μίας σαλάτας στο μεσημεριανό τους. Οι γονείς αγκάλιασαν την προσπάθειά μας αυτή, και η παραπάνω σύνθεση των φαγητών των παιδιών διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Έπειτα, τα παιδιά μας έφεραν στο σχολείο φυλλάδια με εικόνες τροφίμων, π.χ. από σούπερ μάρκετ.

Στα πλαίσια του προγράμματος “Ανάπτυξη – υλοποίηση από το Υπουργείο Υγείας δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό επίπεδο, για το σχολικό έτος 2021-2022”, επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο από την 2η ΤΟΜΥ της Νέας Ιωνίας και παρουσίασε στα παιδιά των 3ων τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας τον θεματικό άξονα “ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ”. Μετά από μία περιεκτική παρουσίαση των διατροφικών ομάδων και των χαρακτηριστικών τους, ακολούθησε ένα παιχνίδι με κάρτες ώστε τα παιδιά να μπορέσουν να συνεργαστούν σε ομάδες για να συνθέσουν σε μία εικόνα όσα είχαν ακούσει προ ολίγου, αξιοποιώντας πάντα και τις προϋπάρχουσες γνώσεις τους.

.jpg

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την διατροφή, τα παιδιά ομαδοποίησαν τις τροφές σε υγιεινές και ανθυγιεινές και δημιούργησαν την κυρία Υγιεινούλα και την κυρία Ανθυγιεινούλα, δίνοντας έμφαση στα χαρακτηριστικά της κάθε “κυρίας” ανάλογα με τις τροφές που καταναλώνουν.Επίσης, συμπλήρωσαν την διατροφική πυραμίδα της ομάδας μας και τοποθέτησαν τροφές από όλες τις ομάδες τροφίμων ανάλογα με την συχνότητα που είναι καλό να καταναλώνονται.

.jpg .jpg

.jpg

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα την διατροφή, τα παιδιά συμπλήρωσαν την δική τους διατροφική πυραμίδα, η οποία θα μετατράπηκε σε σουπλά όπου εκεί θα τοποθετούν τα γεύματά τους!