Σας παρουσιάζουμε τον κήπο μας!

Σας παρουσιάζουμε τον “κήπο” μας και την εξέλιξη των φυτών μας! Έχοντας σαν αφετηρία το πρόγραμμα της διατροφής, με το οποίο ασχολούμαστε, αποφασίσαμε να φυτέψουμε όσπρια και μυρωδικά! Επίσης, προσπαθώντας να επαναχρησιμοποιήσουμε τα οργανικά υλικά που έφεραν οι “Κομποστούληδες” τα προσθέσαμε στο χώμα. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και η κάθε μία ανέλαβε μία δράση.
Σε αυτό το σημείο πρέπει να ευχαριστήσουμε την οικογένεια Καρζή, η οποία προσέφερε στο σχολείο μας αυτόν τον πλήρως εξοπλισμένο ξύλινο κινητό κήπο καθώς και το χώμα που χρησιμοποιήσαμε.
Κάθε μέρα παρατηρούμε και καταγράφουμε την εξέλιξη των σπόρων μας και μία ομάδα αναλαμβάνει να τους ποτίζει! Τα παιδιά έχουν ενθουσιαστεί με το αποτέλεσμα και δεν ξεχνάνε ποτέ να φροντίσουν τα φυτά τους!