TΑ ΕΝΤΟΜΑ

Και αφού είμαστε πλέον στον τελευταίο μήνα της Άνοιξης και ο καιρός είναι ζεστός και οι μέρες λουσμένες στο φως του ήλιου, κάνανε την εμφάνισή τους τα μικρά πετούμε εντομάκια . Άλλα είναι όμορφα γυαλιστερά, άλλα χνουδωτά και λίγο ενοχλητικά. Κάποια απ΄ αυτά είναι, η όμορφη πασχαλίτσα, η εργατική μελισσούλα, η μαυρούλα η αραχνούλα, ο τραγουδιστής ο γρύλος , την ζωηρούλα κάμπια κ.α.

Κάποιες εργασίες που μπορείτε ν΄ασχοληθείτε στο σπίτι με τη μαμά γνωρίζοντας καλύτερα τα εντομάκια.

Στην 1η εργασία βάζουμε τους αριθμούς στην κάμπια για να δούμε και ποια απ΄όλες είναι η πιο μακριά

Στην 2η εργασία μετράμε τις βουλίτσες της κάθε πασχαλίτσας και κυκλώνουμε τον αντίστοιχο αριθμό.

Στην 3η εργασία γράφουμε τις λεξούλες με τα αντίστοιχα εντομάκια και συμπληρώνουμε το σταυρόλεξο

Στην 4η εργασία ενώνουμε κάθε γραμματάκι με το αντίστοιχο αρχικό γραμματάκι του εντόμου

Και τέλος 5η εργασία σχηματίζουμε και ολοκληρώνουμε τα φύλλα , τα λουλούδια και τα έντομα στην εικόνα.

Ασχοληθείτε στο σπίτι και στείλετε τα για να τα αναρτήσουμε στο ιστολόγιο του Νηπ/γείου μας.

καλή επιτυχία και δημιουργική!!