Ο χρόνος

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2019

Καλωσορίζουμε τη νέα χρονιά  και συζητάμε με τα παιδιά για  τα δώρα και τις όμορφες αναμνήσεις των Χριστουγεννιάτικων διακοπών. Οι γιορτές τελείωσαν όμως και ήρθε η ώρα για να ξαναρχίσουμε τη δουλειά μας.

Το πρώτο θέμα μας για το 2019 είναι ο χρόνος.

Και φυσικά  τηρήσαμε το έθιμο και κόψαμε σαν μια  σχολική οικογένεια την παραδοσιακή βασιλόπιτα.

Όλοι γλυκαθήκαμε όμως μόνο ένας ήταν ο τυχερός μας…

Ο χρόνος είναι μια έννοια, που αν και τη δουλεύουμε από την αρχή της σχολικής χρονιά, τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας δυσκολεύονται να την κατανοήσουν. Σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε  τα παιδιά να κατανοήσουν τις πρώτες έννοιες που έχουν σχέση με το χρόνο μέσα από επαναλαμβανόμενες δραστηριότητες όπως οι παρακάτω:

Με την αλλαγή, τη διαδοχή, τη σειρά και τη διάρκεια που έχουν οι εποχές και οι μήνες

και μετά οι μέρες και οι ώρες