6 ΜΑΡΤΙΟΥ – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Μαρ 20216

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Πηγή: https://www.sansimera.gr/worldays/345

Με αφορμή τη μέρα αυτή διαβάσαμε το βιβλίο “Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε” της  Μαρτίν Αγκάσι

Με τη βοήθεια αυτού του βιβλίου τα παιδιά μπορούν καταλάβουν ότι η βία ποτέ δεν βγαίνει σε καλό. Κάθε παιδί μπορεί να κάνει με τα χέρια του διασκεδαστικά και εποικοδομητικά πράγματα, να τιθασεύσει τα έντονα συναισθήματα θυμού ή ζήλιας βρίσκοντας εναλλακτικές λύσεις όταν του έρχεται να χτυπήσει κάποιον. Πώς; Χοροπηδώντας, ζωγραφίζοντας, συζητώντας. […] (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

Ομαδική εργασία