Η ΑΝΟΙΞΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ

Ιούν 20216

Η άνοιξη είναι μια εποχή που έχει αποτελέσει πηγή έμπνευσης για πολλούς καλλιτέχνες. Λουλούδια, ήλιος και ανέμελες στιγμές αποτυπώνονται σε έργα τέχνης, που χωρίς αμφιβολία μας θυμίζουν… Άνοιξη.

Αποφασίσαμε, λοιπόν, να επεξεργαστούμε πίνακες σπουδαίων ζωγράφων και να δούμε την άνοιξη μέσα από αυτούς. Άλλωστε η επαφή των παιδιών  με έργα τέχνης τους προσφέρει πλούσια ερεθίσματα για την  καλλιέργεια της αισθητικής τους και τους δίνει την ευκαιρία να αναπτύξουν μια προσωπική σχέση με τον πολιτισμό.

«Η Αλληγορία της Άνοιξης» – Σάντρο Μποτιτσέλι

«Η Άνοιξη» ή «Primavera«, επίσης γνωστή ως «Η Αλληγορία της Άνοιξης» είναι ένα έργο τέμπερας μεγάλων διαστάσεων (203×314 cm) του διακεκριμένου καλλιτέχνη της Ιταλικής ΑναγέννησηςΣάντρο Μποτιτσέλι [1] και χρονολογείται περίπου το 1478 μ.Χ. Ο πίνακας εκτίθεται σήμερα στην Πινακοθήκη Ουφίτσι στη Φλωρεντία.

Τα παιδιά απέδωσαν τον πίνακα με τέμπερες και κολάζ σε μια μεικτή τεχνική

«Ηλιοτρόπια»VIncent Van Gogh

Τα Ηλιοτρόπια (αρχικός τίτλος στα γαλλικά: Tournesols) είναι το θέμα δύο σειρών από πίνακες νεκρής φύσης του Ολλανδού ζωγράφου Βίνσεντ βαν Γκογκ.

Ο πίνακας από τα παιδιά με τέμπερες

«Έναστρη Νύχτα» Vincent Van Gogh

Η Έναστρη Νύχτα είναι ελαιογραφία σε καμβά του Ολλανδού μετα-ιμπρεσιονιστή ζωγράφου Βίνσεντ βαν Γκογκ. Φιλοτεχνημένος τον Ιούνιο του 1889, απεικονίζει τη θέα από το δυτικό παράθυρο του δωματίου του στο άσυλο Σεν Ρεμί ντε Προβάνς, μόλις πριν την ανατολή του ηλίου, με την προσθήκη ενός εξιδανικευμένου χωριού.[1][2][3] Εκτίθεται στην μόνιμη συλλογή του Μουσείου Μοντέρνας Τέχνης στην Νέα Υόρκη από το 1941 και αποκτήθηκε μέσω του κληροδοτήματος Λίλι Π. Μπλις. Θεωρείται ένα από τα καλύτερα έργα του Βαν Γκογκ[4] και είναι ένας από τους πιο γνωστούς πίνακες στην ιστορία του Δυτικού πολιτισμού.[5][6]

Η Έναστρη Νύχτα από τα παιδιά με τέμπερες

Ιούνιος 2021
« Απρ   Αυγ »

mikrosanagnostis

Μικρός Αναγνώστης

ifeelkid

Παιδικό Ραδιόφωνο

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

\'Ενα γράμμα μια ιστορία

mikrous kai megalous

Μαθαίνω για το Σεισμό

den einai paramithi

Δεν είναι παραμύθι

dontia

Συμβουλές για τα δόντια

ηλιακό-σύστημα

Το ηλιακό σύστημα

aerostato

Αερόστατο - Διαδικτυακή Εκπαιδευτική Πύλη Ψυχαγωγίας και Μάθησης για τα μικρά παιδιά

emmelia

Το Μουσικό Χωριό

sxoleio

Δωρεάν Λογισμικά που μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση στον υπολογιστή σας!!

Ράδιο Αερόστατο

European School Radio