ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ από την Πειραματική Σκηνή Καλαμάτας

Φεβ 20202

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του σχολείου μας στην Πειραματική Σκηνή Καλαμάτας, όπου τα παιδιά παρακολούθησαν την παράσταση κουκλοθεάτρου «Το νησί των Συναισθημάτων»

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ

Ήταν μια φορά ένα νησί όπου κατοικούσαν όλα τα συναισθήματα και όλες οι ανθρώπινες ιδιότητες που υπάρχουν. Το όνομά του ήταν «το νησί των συναισθημάτων». Εκεί ζούσαν μαζί και αρμονικά, το καθένα με το χαρακτήρα του, ο Φόβος με την αγωνία του, ο θυμός με τα νεύρα του, η Σοφία με τη γνώση της, η Αγάπη με την τρυφεράδα της, η Αλαζονία με τον εγωισμό της, η Ευτυχία με τη χαρά της, η Απληστία με τον πλούτο της, η Λύπη με τη μελαγχολία της, και η Μοναξιά με την απομόνωσή της. Όλοι ήταν εκεί ώσπου το νησί, άρχιζε να βουλιάζει στο νερό του ωκεανού. Όλοι έτρεξαν να βρουν τρόπο να αποδράσουν και να αποφύγουν την καταστροφή. Μόνο η αγάπη έμεινε πίσω γιατί είναι τόσο συνδεδεμένη με κάθε πράγμα που βρίσκεται πάνω στο νησί που ήλπιζε στη σωτηρία του νησιού. Άραγε θα βρεθεί κάποιος να τη βοηθήσει; Και ποιος θα είναι αυτός; Ποιος είναι ο αόρατος σύμμαχός της για πάντα; Μία τρυφερή ιστορία που μιλάει για τα ανθρώπινα συναισθήματα, τους χαρακτήρες των ανθρώπων, τη σημαντική παρουσία της αγάπης στη ζωή μας και που θα μπορέσουμε να βρούμε βοήθεια όταν ο πόνος της απώλειας μας κατακλύζει.

τα παιδιά ζωγράφισαν τις εντυπώσεις τους από την παράσταση κουκλοθεάτρου

Φεβρουάριος 2020
« Ιαν   Μαρ »

mikrosanagnostis

Μικρός Αναγνώστης

ifeelkid

Παιδικό Ραδιόφωνο

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

\'Ενα γράμμα μια ιστορία

mikrous kai megalous

Μαθαίνω για το Σεισμό

den einai paramithi

Δεν είναι παραμύθι

dontia

Συμβουλές για τα δόντια

ηλιακό-σύστημα

Το ηλιακό σύστημα

aerostato

Αερόστατο - Διαδικτυακή Εκπαιδευτική Πύλη Ψυχαγωγίας και Μάθησης για τα μικρά παιδιά

emmelia

Το Μουσικό Χωριό

sxoleio

Δωρεάν Λογισμικά που μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση στον υπολογιστή σας!!

Ράδιο Αερόστατο

cyberkids