Κυκλοφοριακή αγωγή!

Εβδομάδα κυκλοφοριακής αγωγής ήταν αυτή που πέρασε για το Νηπιαγωγείο μας. Μιλήσαμε για τα μεταφορικά μέσα, τους πεζούς και τους κανόνες που πρέπει να τηρούμε όλοι για την ασφάλειά μας στο δρόμο. Μάθαμε αρκετά σήματα του Κ.Ο.Κ. και φτιάξαμε τα δικά μας σήματα. Παίξαμε πολλά παιχνίδια, γίναμε πεζοί και οδηγοί, και κατασκευάσαμε ατομικές και ομαδικές εργασίες. Προσκαλέσαμε στο Νηπιαγωγείο μας  τροχονόμους της Τροχαίας Κοζάνης και ήρθαν να μας μιλήσουν για τους κανόνες οδικής ασφάλειας και τη σωστή συμπεριφορά στο δρόμο , αφού είμαστε και πεζοί και οδηγοί με τα ποδήλατά μας. Ευχαριστούμε πολύ για όλα τα χρήσιμα πράγματα που μας έμαθαν, και υποσχόμαστε ότι θα είμαστε πολύ προσεκτικοί στο δρόμο όταν περπατάμε, κι όταν οδηγούμε τα ποδήλατά μας !!Τέλος βγήκαμε στο δρόμο μπροστά από το σχολείο μας και παρατηρήσαμε και αναγνωρίσαμε όλα τα σήματα που συναντήσαμε.

βόλτα στο δρόμο του σχολείου μας για παρατήρηση πινακίδων
ελέγχουμε το δρόμο πριν περάσουμε απέναντι

στη διασταύρωση υπάρχουν πολλές πινακίδες
σαμαράκι για τη μείωση ταχύτητας