Σχολείο για Άγιους Βασίληδες 10η μέρα – Γράμμα στον Άγιο Βασίλη

P1040797

P1040798

Έφτασε η ώρα να γράψουμε το γράμμα μας στον Άγιο Βασίλη. Εδώ και μέρες το θέμα αυτό απασχολούσε τα παιδιά. Συζητήσεις επί συζητήσεων για να αποφασίσουν! Τελικά γράψαμε το γράμμα μας και όλα μαζί σε ένα φάκελο τα αφήσαμε στο γραμματοκιβώτιο για να τα παραλάβει απόψε ο Άγιος Βασίλης.

P1040800

P1040810

P1040811

Αυτά που ο καθένας ζήτησε τα έχει πραγματικά ανάγκη όμως; Δηλαδή δε θα μπορούσε να ζήσει χωρίς αυτά; Ας ξεχωρίσουμε τις ανάγκες από τις επιθυμίες μας με τη βοήθεια σχετικών εικόνων.

P1040804

P1040807

Ακολούθησε σχετικό φύλλο εργασίας

P1040801

Η αλήθεια είναι πως όλοι εμείς είμαστε τυχεροί. Λίγο ή πολύ δε μας λείπουν τα αναγκαία. Έχουμε όλοι ένα σπίτι , φαγητό , ρούχα. Γι ` αυτό περιμένουμε ο ΄Αγιος Βασίλης να πραγματοποιήσει τώρα τις επιθυμίες μας.  Άλλα παιδιά όμως δεν έχουν την ίδια τύχη με εμάς. Τους λείπουν όλα αυτά τα αναγκαία για να ζήσουν. Μπορεί ακόμα να μην έχουν ούτε την υγεία τους , να μην έχουν ειρήνη , να μη νιώθουν ασφάλεια ή αγάπη… Τι θα ζητούσαν αυτά τα παιδάκια από τον Άγιο Βασίλη; Μας προβλημάτισε αρκετά το θέμα και αποφασίσαμε μαζί με τα γράμματά μας να στείλουμε κι άλλο ένα που θα ζητάμε από τον Άγιο Βασίλη ν επισκεφθεί πρώτα όλα αυτά τα παιδιά που υποφέρουν και να τους φέρει όσα χρειάζονται και πολλά πολλά παιχνίδια γιατί παιδάκια είναι κι αυτά … Ε αν περισσέψουν και κάποια δώρα για εμάς , ευπρόσδεκτα!

Επειδή το κλίμα βάρυνε λίγο είπαμε να φτιάξουμε τη διάθεσή μας με το παιχνιδάκι που μας έστειλε σήμερα ο Άγιος μας Βασίλης.

P1040799

P1040812

P1040817

Όπως καταλαβαίνετε πολύς χορός και πολύ γέλιο!

Ας χαλαρώσουμε με ένα βιβλίο…”Μπουναμάδες με μπελάδες” Ό,τι πρέπει για να μάθουμε να εκτιμάμε τα σημαντικά πράγματα στη ζωή , τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα…

P1040839