22ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων

Η σχολική κοινότητα blog-άρει …

Εγγραφές στο Δημοτικό, Σχ. Έτος 2020-21

Μάι 202015

Αγαπητοί Γονείς,

Η διαδικασία εγγραφών στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού των μαθητών/τριων που αποφοίτησαν από το Νηπιαγωγείο θα λάβει χώρα από τις 15 έως 29 Μαϊου.

Οι ενδιαφερόμενοι Γονείς θα πρέπει να προσκομίσουν στη Δ/νση του σχολείου τα εξής:

α) Το Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού, ώστε να ελεγχθεί το Πρόγραμμα Εμβολιασμού

β) Βεβαίωση Φοίτησης που εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο (οι Βεβαιώσεις από το Νηπιαγωγείο της Σωτήρας ήδη βρίσκονται στο γραφείο της Δ/νσης του σχολείου μας)

γ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), υπογεγραμμένο από Παιδίατρο και γιατρό άλλης ειδικότητας, μόνο στην περίπτωση παραπομπής από τον Παιδίατρο.

δ) Αποδεικτικό της Μόνιμης Διεύθυνσης Κατοικίας του μαθητή (π.χ. ένας λογ/σμός ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ που αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας)

ε) Αίτηση Εγγραφής προς το σχολείο. Συμπληρώνεται επιτόπου στο σχολείο. Πρέπει ο γονέας που προσκομίζει τα δικαιολογητικά εγγραφής να έχει την ταυτότητά του, καθώς και τον αριθμό Ταυτότητας του έτερου γονέα.

Πρόσθετα Δικαιολογητικά κατά περίπτωση:

1. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική Ιατρική Γνωμάτευση.

2. Γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή άλλη Δημόσια Υπηρεσία (περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες). Δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

3. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης μεταξύ των γονέων)

Για την προσκόμιση των δικαιολογητικών οι ενδιαφερόμενοι γονείς μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο καθημερινά από τις 9.30 π.μ έως τις 13.30 (Τηλ. 2431-28641).

Τονίζουμε επίσης ότι είναι δυνατή, μαζί με την προσκόμιση των δικαιολογητικών, και η εγγραφή των μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα και στη Πρωινή Ζώνη για το σχολικό έτος 2020-21.

ΑΔΥΜ (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή)

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ & Π.Ζ.

Από τη Δ/νση

Ο Καιρός στην Πόλη

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μάιος 2020

Επισκεψιμότητα