Δράσεις

act

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται στο σχολείο μας είναι πολύπλευρες και στοχεύουν στην προώθηση των κλίσεων των μαθητών και παράλληλα στη γνωστική, ψυχοκινητική και κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξή τους.

Το σχολείο μας κάθε χρόνο οργανώνει εκδηλώσεις και γιορτές για τις εθνικές μας επετείους για να θυμίσει στους μαθητές την ιστορία του τόπου μας, να προωθήσει τη δημιουργική τους ενασχόληση, τη συνεργασία και την κλίση των μαθητών. Κύριοι οργανωτές των εορτασμών είναι οι ίδιοι οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Η σχολική μας μονάδα βρίσκεται σε αλληλεξάρτηση με την τοπική κοινωνία, το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον. Συμμετέχει στα πολιτιστικά δρώμενα του δήμου, παρουσιάζει θεατρικές παραστάσεις ανοιχτές στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, οργανώνει διαλέξεις ανοιχτές στο χώρο του σχολείου. Συμμετέχει επίσης σε περιβαλλοντικές δράσεις και ταυτόχρονα, υλοποιεί περιβαλλοντικά προγράμματα, προγράμματα αγωγής υγείας και πολιτιστικού ενδιαφέροντος.

Επιπλέον εκδήλωση γίνεται κάθε χρόνο προς τιμή των αποφοίτων του σχολείου μας από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων είναι επίσης ο κύριος οργανωτής των εκδηλώσεων των Χριστουγέννων και των Αποκριών.

Το σχολείο μας συμμετέχει στη διδασκαλίας της κολύμβησης, καθώς επίσης και σε όλους τους αγώνες που διοργανώνει ο δήμος Καβάλας (ποδόσφαιρο – καλαθοσφαίριση) και η Οργανωτική επιτροπή σχολικών αγώνων με μεγάλη επιτυχία. Οι διακρίσεις στο σύνολο των ετών συμμετοχής μας είναι πολλές και σημαντικές.

Τέλος η σχολική μας μονάδα αναλαμβάνει τακτικά δράσεις ανθρωπιστικού περιεχομένου.

Σχολική Χρονιά 2023-2024
Ημερομηνία Δράση
29 Σεπτεμβρίου 2023 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
7-22 Οκτωβρίου 2023 “Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2023”
24 Μαΐου 2024 Για ένα σχολείο με ευτυχισμένους μαθητές
06 Ιουνίου 2024 Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο
Σχολική Χρονιά 2022-2023
Ημερομηνία Δράση
9-22 Οκτωβρίου 2022 “Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2022”
2 Νοεμβρίου 2022 Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Πάμε forum;”
8 Νοεμβρίου 2022
“Βραχογραφίες, ένα παραμύθι χαραγμένο στην πέτρα.”
2 Δεκεμβρίου 2022 Βιωματικές δραστηριότητες με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των ΑμεΑ
21 Δεκεμβρίου 2022 Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου 2022
7 Φεβρουαρίου 2023  Μικρομαγειρέματα
7 Φεβρουαρίου 2023 Γαλλοελληνική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα
20 Φεβρουαρίου 2023 Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα “Η Μουσική δε γνωρίζει σύνορα”
8 Μαρτίου 2023 Τρίποντα στα Σχολεία
7 Απριλίου 2023 Τα κάλαντα του Λαζάρου
7 Απριλίου 2023 Ο “αρωματόκηπός” μας!!!
5 Μαΐου 2023 Ρύπανση από πλαστικά
8 Ιουνίου 2023 Όλοι μαζί χτίζουμε ένα ασφαλές περιβάλλον στο σχολείο μας