sch

Το 22ο Δημοτικό Σχολείο Καβάλας χτίστηκε τη δεκαετία του 1970, για να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες της συνοικίας του Βύρωνα, που βρίσκεται στη δυτική πλευρά της πόλης της Καβάλας. Είναι μία παλαιά προσφυγική συνοικία και οι ασχολίες των κατοίκων είναι κυρίως εργάτες, υπάλληλοι και λίγοι καταστηματάρχες.

Στο διδακτήριο συστεγάζεται και το 22ο Νηπιαγωγείο Καβάλας.

Διαθέτει πολύ μεγάλο αύλειο χώρο διαμορφωμένο σε τέσσερα επίπεδα. Υπάρχουν σε αυτόν ένα ανοικτό γήπεδο Μπάσκετ και ένα Ποδοσφαίρου. Όλοι οι χώροι χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες των δύο σχολικών μονάδων τις ώρες λειτουργίας τους και τις υπόλοιπες ώρες για τις ανάγκες άθλησης και αναψυχής των κατοίκων της συνοικίας.

Στο Σχολείο λειτουργεί Τμήμα Ένταξης για τους μαθητές που παρουσιάζουν μαθησιακά προβλήματα. Επίσης είναι ιδρυμένη και Τάξη Υποδοχής για τους πρόσφυγες και μετανάστες μαθητές.

Τη σχολική χρονιά 2022-23, λειτουργεί ως εξαθέσιο. Σε αυτό υπηρετούν 19 εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων.

Οι μαθητές που φοιτούν στο Δημοτικό Σχολείο είναι, στην πλειοψηφία τους, παιδιά οικογενειών μέσου βιοτικού επιπέδου.