ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΥΝΟΡΑ»

Στο πλαίσιο της δράσης που υλοποιείται από το σχολείο μας με τίτλο «Αυθεντική μάθηση και συνεργασία μέσα από Ευρωπαϊκά προγράμματα» φιλοξενήσαμε μια ομάδα μαθητών με τους δασκάλους τους από Ισπανία.

Δημιουργήσαμε ένα  “ποτ πουρί” με μοντέρνα, παραδοσιακά τραγούδια και χορευτικά, τα οποία παρουσίασαν οι μαθητές μας, με σκοπό να τους μεταγγίσουμε το ελληνικό πνεύμα, τις παραδόσεις, τα έθιμα και την  αγαστή επικοινωνία των λαών μέσω της μουσικής, γιατί «Η μουσική δε γνωρίζει σύνορα».

Οι φιλοξενούμενοι μας Ισπανοί μας παρουσίασαν δικούς τους παραδοσιακούς χορούς όπως Φλαμέγκο, Καστανιουέλα, Σεβιλάνας.

Η εκδήλωση συνεχίσθηκε με την παρουσίαση καλλιτεχνικών δημιουργιών των μαθητών με θέμα την Ισπανία και έκλεισε με ανταλλαγή ενθυμίων, δώρων  και ευχών για καλή επιστροφή και σύντομο αντάμωμα.

22ο ΔΣ     22ο22o...        22o συρτο    22o ισπανικος χορος        22o φλαμενγο 22o χασαπικο