Οι μαθητές του σχολείου μας την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 συμμετείχαν σε εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία. Την εκδήλωση διοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, ο Σύλλογος εκπαιδευτικών Π.Ε. Καβάλας, ο Δήμος Καβάλας και Σύλλογοι –Ενώσεις ΑμεΑ. Οι μαθητές μας υλοποίησαν βιωματικές δραστηριότητες. Μέσα από αυτές βίωσαν τι σημαίνει αναπηρία και αντιλήφθηκαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι αυτοί στην καθημερινότητά τους. Εστίασαν την προσοχή τους στα δικαιώματα και στις δυνατότητες των ανθρώπων αυτών. Ευαισθητοποιήθηκαν και κατανόησαν ότι η ένταξη των ΑμεΑ σε κάθε πτυχή της ζωής, πολιτική, κοινωνική,, οικονομική και πολιτιστική είναι της χρέος κοινωνίας μας και μας αφορά όλους.