Εγγραφή μαθητών στην Πρώτη Τάξη για το σχολ. έτος 2018-2019

4ο ,15Ο & 22ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΥΟΣΜΟΥ
Εγγραφή μαθητών στην Πρώτη Τάξη για το σχολ. έτος 2018-2019

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη Τάξη Δημοτικού Σχολείου κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019,
Αρχίζουν την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 και λήγουν την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018

Στην Πρώτη Τάξη Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά φέτος παιδιάπουγεννήθηκαναπό1-1-2012 μέχρι και 1-12-2012

1 Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση Θα την πάρετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία
2 Πιστοποιητικό Γέννησης Εκδίδεται από το Σχολείο
3 α)Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου
β)Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου α)Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο.
β)Εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο στις 15/6 και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα στο δημοτικό
4 Εμβόλια Επίδειξη του γαλάζιου βιβλιαρίου υγείας του μαθητή ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
5 Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) Από κρατικό νοσοκομείο, Κέντρα Υγείας κ.λ.π ή ιδιώτη παιδίατρο, γενικό γιατρό. Προσκομίζεται μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου. Το σχετικό έντυπο θα το παραλάβετε από το σχολείο.
6 Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
7 Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, δικαστική απόφαση επιμέλειας ή ιδιωτικό συμφωνητικό
8 α) Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
β) Πιθανή μαθησιακή δυσκολία χρειάζεται διάγνωση από ΚΕ.Δ.Δ.Υ .ή άλλο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για πρόβλεψη υποστηρικτικού θεσμού. Εάν υπάρχει ήδη διάγνωση να ενημερώσετε τον Διευθυντή.
9 Εάν κάποιο παιδί δεν φοίτησε σε Νηπιαγωγείο παρακαλούμε τους γονείς να απευθυνθούν στον Διευθυντή του σχολείου για να τους ενημερώσει για την διαδικασία

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α’ τάξη προσκομίζοντας
Τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω
καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένα
χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης

Για εγγραφές μαθητών /τριών από χώρες του εξωτερικού, ευάλωτων κοινωνικών ομάδων(Ρομά) & Πολιτών τρίτων χωρών (Αιτούντων Διεθνούς Προστασίας και Ασύλου και για περισσότερες πληροφορίες, απευθυνθείτε στο Διευθυντή του 15ουΔημ. Σχολείου Ευόσμου ή στο τηλέφωνο 2310759117.
Οι εγγραφές γίνονται κατά τις εργάσιμες μέρεςαπότις7:30 ωςτις9:30 και από τις 12:30 ως τις 13:30.

Όσοι γονείς έχουν παιδί που ήδη φοιτά σε ένα από τα δημοτικά 4ο,15ο,& 22ο θα απευθύνονται για εγγραφή στο σχολείο τους. Οι υπόλοιπες εγγραφές θα γίνονται από τον Δ/ντή του 15ου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου.