Το σχολείο μας

Tο 21ο Νηπιαγωγείο Λάρισας είναι δημόσιο και βρίσκεται στη συνοικία Αβέρωφ στη Λάρισα.  Στο σχολείο λειτουργούν 3 τμήματα  υποχρεωτικού ωραρίου κι ένα προαιρετικό ολοήμερο.

Όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με φωτοτυπικό μηχάνημα, υπολογιστές, πολυμηχανήματα και διαθέτουν σύνδεση στο διαδίκτυο, τηλεόραση και βιντεοπροβολέα.  Επιπλέον για τις ανάγκες του ολοήμερου το σχολείο διαθέτει κουζίνα, ψυγείο, φούρνους μικροκυμάτων. Διαθέτει επίσης  μια μεγάλη αυλή με παιχνίδια για το διάλειμμα των παιδιών.

Στο σχολείο υπηρετούν 4 εκπαιδευτικοί Π.Ε. 60 (Νηπιαγωγοί), 1 εκπαιδευτικός Π.Ε. 0.6 ( Αγγλικής),  1 εκπαιδευτικός ΕΒΠ και 1 προσωπικό καθαριότητας .

Στόχος μας ένα ανοιχτό, συμπεριληπτικό, καινοτόμο σχολείο που βοηθά τα παιδιά να αναπτυχθούν ψυχικά, πνευματικά και σωματικά με τρόπο αβίαστο και αρμονικό, ενισχύει τη σχέση τους με τον κόσμο, τα άλλα παιδιά και τους ενήλικες και τα κάνει ανοιχτά σε νέες εμπειρίες.  Στο σχολείο μας εφαρμόζεται το ισχύον ΑΠΣ για το νηπιαγωγείο πλαισιωμένο από καινοτόμα προγράμματα και δράσεις.

Περισσότερα για τις δραστηριότητές μας, μπορείτε να δείτε στο παρόν ιστολόγιο. Καλή περιήγηση!

Υποσελίδες