Διαφορετικότητα

Διαβάζοντας το παραμύθι της Αθανασίας Γαϊτανίδου “Το Χρυσό μπαλόνι” αναδείξαμε τη διαφορετικότητα στους μαθητές των τμημάτων Α2, Γ1 και Γ2. Πολύχρωμα μπαλόνια σε διάφορα σχέδια και σχήματα. Συναισθήματα που βγήκαν στην επιφάνεια μέσα από τη συζήτηση ανέδειξαν την ομαδικότητα και τη συνεργασία των παιδιών. Οι μαθητές του Α2 ζωγράφισαν το κάθε ένα το δικό του μπαλόνι, το χρωμάτισαν και έγραψαν με μια λέξη, ένα συναίσθημα. Οι μαθητές του Γ1 αισθάνθηκαν τη διαφορετικότητα μέσα από τα λουλούδια. Η φύση έχει πολλά λουλούδια, όλα ίδια αλλά και τόσο διαφορετικά. Μυρίζουν διαφορετικά και έχουν διαφορετικά χρώματα.

Μεγάλη η εμπειρία αλλά χαρήκανε τόσο τα παιδιά όσο και οι δασκάλες τους. Συμμετείχαν η εκπ/κος πληροφορικής κ. Μπουντούρη Νικολέτα και η δασκάλα του Α2 Μπούτλα Κωνσταντίνα.