Ανοίγουν τα σχολεία… τι χαρά!!!

Αγαπητοί γονείς και Κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε ότι:

Τα δημοτικά σχολεία ανοίγουν τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 και θα παραμείνουν ανοιχτά μέχρι και  την Παρασκευή 26 Ιουνίου  2020, για τους μαθητές/τριες.
Τα σχολεία θα ολοκληρώσουν τις διοικητικές τους εργασίες μέχρι 30 Ιουνίου.

Πώς θα λειτουργήσουν: Σε κάθε τμήμα θα είναι 15 μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες (ένας ή μία σε κάθε θρανίο)  και σε απόσταση 1,5 μέτρου.
Αν οι μαθητές/τριες υπερβαίνουν τους/τις  15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε δύο υπο-τμήματα, που θα λειτουργούν εκ περιτροπής, Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη, το άλλο και αντίθετα την επόμενη εβδομάδα. Τα παιδιά θα μοιραστούν με αλφαβητική σειρά.

Σχολαστικός καθαρισμός, διαφορετικά διαλείμματα και προαιρετική χρήση μάσκας: Στις αίθουσες διδασκαλίας  θα υπάρχουν αντισηπτικά και θα καθαρίζονται δύο φορές την ημέρα.

Τα παιδιά καλό θα είναι να έχουν μαζί τους το δικό τους υγρό μαντηλάκι καθώς και  το δικό τους νερό και κολατσιό.

Τα  διαλείμματα θα γίνονται σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού και  οι αίθουσες θα αερίζονται συνεχώς.

Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές στο σχολείο.

Ολοήμερο: Το Ολοήμερο πρόγραμμα  δεν θα λειτουργήσει.

Πρωινή προσέλευση στο Σχολείο: Το σχολείο θα ανοίγει την πόρτα από 8:05 μέχρι 08:15.
Στη συνέχεια  η πόρτα θα κλείνει και κανένας/καμία δεν θα επιτρέπεται να εισέρχεται, εκτός κι αν έχει προγραμματιστεί  συνάντηση με τη Διευθύντρια (24210 54150).
Τα παιδιά θα ανεβαίνουν στις αίθουσες διδασκαλίας, κρατώντας τις αποστάσεις, όπου θα τους περιμένουν οι εκπαιδευτικοί τους.

Θα παρακαλέσουμε όλους τους γονείς και κηδεμόνες να φέρνουν τα παιδιά στην ώρα τους και να μην παρατηρούνται πρόωρες αφίξεις ή καθυστερήσεις.

Οι γονείς και κηδεμόνες θα αποχαιρετούν τα παιδιά  τους στο πεζοδρόμιο της Θερμοπυλών, απέναντι από την κίτρινη πόρτα και δε θα φτάνουν στην είσοδο του σχολείου, για να μην υπάρχει συνωστισμός.
Τα παιδιά θα μπαίνουν μόνα τους στο σχολείο ένα-ένα,  υπό την επιτήρηση των εκπαιδευτικών.
Τέλος, κατά την αποχώρηση, στις 13:15 παρακαλούνται οι γονείς να μην μπαίνουν μπροστά στο χώρο της εισόδου, αλλά να παραμένουν στο απέναντι πεζοδρόμιο της Θερμοπυλών, κρατώντας ασφαλείς αποστάσεις.

Οι εφημερεύοντες/ουσες και οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων ωρών θα βλέπουν τον γονέα ή κηδεμόνα και θα στέλνουν το παιδί σ΄ αυτόν/ αυτήν.

Θα σας παρακαλέσουμε να μας βοηθήσετε κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών και μαθητριών.

Όσοι γονείς και κηδεμόνες έχουν λόγο να κρατήσουν τα παιδιά τους στο σπίτι, παρακαλούνται,  τις επόμενες ημέρες,
από Τετάρτη 27-05-2020 έως και Δευτέρα 01-06-2020 στις 10:00, να ενημερώσουν το σχολείο γραπτώς, συμπληρώνοντας σχετική
Υπεύθυνη Δήλωση (επισυνάπτεται).

Η Υπεύθυνη Δήλωση μπορεί να σταλεί και ηλεκτρονικά στο mail του σχολείου: 21dimvol@sch.gr ή να τη φέρνουν οι ίδιοι/ίδιες μέχρι τη Δευτέρα 01/06/2020 στις 10:00.

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε την Υπεύθυνη Δήλωση:
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ covid