Ο συγγραφέας και ηθοποιός Ζήσης Παπαϊωάννου στο σχολείο μας

IMG_20190404_100302

Ο διακεκριμένος συγγραφέας και ηθοποιός Ζήσης Παπαϊωάννου επισκέφθηκε χθες 4 Απριλίου 2019 το σχολείο μας.  Παρουσίασε στα παιδιά της Γ’ Δημοτικού τα βιβλία του “Βασιλική, Η Μαγική Ηχώ της Επιδαύρου “ και “Ελπινίκη, φωνές και ψίθυροι στο Μουσείο της Ακρόπολης”.  Με ένα έξυπνο θεατρικό παιχνίδι και με πολλά ερεθίσματα για την φαντασία των παιδιών. Παρομοίωσε τη φαντασία του συγγραφέα με το πέταγμα της πεταλούδας και έβαλε τα παιδιά να ξεδιπλώσουν τη δική τους φαντασία στη σκηνή. Έδειξε τη  “Δίκαιη Κουπα”, δηλαδή την κούπα του Πυθαγόρα του Σάμιου του φιλοσόφου που είχε ως στόχο την τήρηση του μέτρου,  “μέτρων άριστον” και τα παιδιά τον αποχαιρέτησαν κατενθουσιασμένα με μια μεγάλη αγκαλιά.

Ζήση Παπαϊωάννου σ’ ευχαριστούμε για την τιμή και την τόσο ευχάριστη παρουσίαση.