«Το φεγγαρι γλίστρησε στην καμινάδα»

_DSC0129

Σήμερα 6 Απριλίου ήρθε στο σχολείο μας η κ.Φωτεινή Βασιλείου συγγραφέας του βιβλίου «Το φεγγάρι γλίστρησε στην καμινάδα» που η ίδια διάβασε ξεχωριστά στις Α’ , Β’ και Γ’ τάξεις.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν. Της έκαναν ερωτήσεις, έδωσαν τις ζωγραφιές τους και τέλος έπαιξαν μαζί της αφού αναζήτησαν τον θησαυρό στον «χάρτη του χαμένου φεγγαριού» που η ίδια είχε ετοιμάσει. Οι μαθητές μας υποσχέθηκαν να ανεβάσουν σχετικό θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο βιβλίο της κ.Βασιλείου όπου φαίνεται ότι στη φιλία είναι όλοι αποδεκτοί, ανεξάρτητα από τις διαφορές και το φύλο τους. Με τον τρόπο αυτό θα μάθουν να πιστεύουν στη δύναμη της φιλίας, ακόμα κι όταν εκείνη μοιάζει να έχει σβήσει όπως όταν “το φεγγάρι γλίστρησε στην καμινάδα” και έγιναν για λίγο όλα σκοτεινά.

Μέρα ξεχωριστή λοιπόν, μέρα δημιουργίας και χαράς για τους μαθητές του σχολείου μας .

Ευχαριστούμε θερμά τη συγγραφέα που ήρθε στο σχολείο μας και εκτός από τα πολύ ωραία μηνύματα που περνάει διαβάζοντας κανείς το βιβλίο της, άφησε και τη φαντασία των μαθητών να ταξιδέψει μέσα από την  παρουσία της και το χαμόγελό της.

_DSC0108 _DSC0143 σάρωση0005 _DSC0102 _DSC0124 _DSC0129 _DSC0132 _DSC0101