“Έτσι πολεμήσαμε”

Ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα για την 28η Οκτωβρίου 1940 από το Λύκειο Ελληνίδων Βόλου για τους/τις  μαθητές/τριες της Στ’ τάξης.

Οι μαθητές/τριες έγραψαν:  “Την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2019 η τάξη μας επισκέφθηκε το Λύκειο Ελληνίδων, όπου παρακολουθήσαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που ονομαζόταν “Έτσι πολεμήσαμε”. Εκεί μας παρουσιάσανε πίνακες και σκίτσα του ζωγράφου και στρατιώτη Αλέξανδρου Αλεξανδράκη, ο οποίος πολέμησε στην πρώτη γραμμή. Στα σκίτσα του έδειχνε ότι έβλεπε και ότι βίωνε και μέσω των σκίτσων του ήταν σαν να ζούσαμε τον πόλεμο. Οι πίνακές του βρίσκονταν στον Πολεμικό Μουσείο Αθηνών. Στη συνέχεια τραγουδήσαμε τραγούδια, αναπαραστήσαμε τους στρατιώτες και φτιάξαμε ένα κολάζ με σκίτσα του Αλεξανδράκη. Τέλος ευχαριστήσαμε τις δύο δασκάλες της τάξης μας καΝαυσικά Δεσποτοπούλου και καΝτίνα Γκιουζέλη καθώς και την κυρία του Λυκείου Ελληνίδων Βόλου που αφιέρωσαν χρόνο και μας έδειξαν όλα αυτά. ”

Η συντακτική ομάδα της ΣΤ’ τάξης