Ημέρα σχολικού αθλητισμού, 5 Οκτωβρίου 2015

Τη Δευτέρα, 5 Οκτωβρίου 2015, ήμέρα σχολικού αθλητισμού έγιναν οι παρακάτω δραστηριότητες:

Οι μαθητές συζήτησαν το πρώτο δίωρο με τους δασκάλους τους μέσα στην τάξη για το «Ευ αγωνίζεσθαι», την «Ευγενής άμιλλα», την ισότητα, την εντιμότητα, το σεβασμό στους κανόνες και στους συναθλητές. Στη συνέχεια η εκπαιδευτικός πληροφορικής κ.Μπουντούρη Νικολέτα σε συνεργασία με το σύλλογο εκπαιδευτικών του σχολείου, παρακολούθησαν κατά τάξη, εκπαιδευτικά βίντεο για την ιστορία των ολυμπιακών αγώνων στην Αρχαία Ελλάδα και της Παραολυμπιάδας. Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα». “Η διαφορετικότητα δεν πρέπει να μας φοβίζει” ήταν το μήνυμα που πέρασε στους μαθητές μετά από την συζήτηση που κάναμε.Η μέρα αυτή αφορά τον σχολικό εκφοβισμό και την επίλυση διαφορών και φιλοδοξεί να εκπαιδεύσει τα παιδιά στους τρόπους αποφυγής τέτοιων συμπεριφορών, μέσω της εφαρμογής των Ολυμπιακών αξιών και των ιδεωδών της Ολυμπιακής Εκεχειρίας στην καθημερινή μας ζωή.

Παράλληλα οι γυμναστές του σχολείου μας Βυζιώτης Ευάγγελος και Νάνου Έφη διοργάνωσαν αθλητικές δραστηριότητες στους χώρους του σχολείου (σκυταλοδρομία, άλμα εις μήκος, ποδόσφαιρο) στις οποίες πήραν μέρος ομάδες μαθητές όλων των τμημάτων.