«Kυκλοφορώ με ασφάλεια» λένε οι μαθητές της Α2

Το πρόγραμμα αγωγής  υγείας  με  τίτλο «Kυκλοφορώ με ασφάλεια» υλοποποιήθηκε από την Α2 Τάξη του 21ου Δημ. Σχολ. Περιστερίου με βάση την ομαδοσυνεργατική οργάνωση της διαδικασίας της μάθησης, τη βιωματική προσέγγιση και τα ψυχοκινητικά παιχνίδια. Οι νμαθητές γνώρισαν τα σήματα οδικής κυκλοφορόιας, έμαθαν βασικά στοιχεία τοθ Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, διάβασαν το βιβλίο ¨Οφίλος μου ο Ποδηλατάκιας», άκουσαν μουσική, ζωγράφισαν, δραματοποίησαν όσα παρατήρησαν και έβγαλαν συμπεράσματα. Ταζητήματαμε Τα οποία ασχολήθηκαν ήταν:

η ασφαλής οδική συμπεριφορά: τι είναι και ποια είναι η σημασία της για την ατομική και τη δημόσια υγεία

οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς και η ανάγκη τήρησής τους για την ασφάλεια και την προστασία από τα ατυχήματα, και

η πρακτική εφαρμογή των κανόνων κυκλοφοριακής συμπεριφοράς για την πρόληψη ατυχημάτων ως πεζοί, ως επιβάτες κι ως οδηγοί.

Στο τέλος του προγράμματος  δημιούργησαν αφίσα και διοργάνωση ενημερωτική εκδήλωση,  που θα απευθύνθηκε στους συμμαθητές του αντίστοιχου τμήματος στο σχολείο σχετικά με τη σωστή οδική συμπεριφορά και την ανάγκη τήρησης των κανόνων της για την προστασία και την ασφάλεια όλων.