21 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Πρωτοβουλία των μαθητών/τριών της Ε’ τάξης

Μια συγκινητική πρωτοβουλία, με την παρότρυνση και τη βοήθεια του δασκάλου τους, πήραν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ Δημοτικού του σχολείου μας για αυτές τις γιορτές. Η Ε’ τάξη θέλησε να δώσει χαρά αυτά τα Χριστούγεννα σε παιδιά απομακρυσμένων περιοχών της χώρας μας!

Αφού είδαν στον χάρτη απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, αποφάσισαν να στείλουν τα δικά τους δέματα με δώρα στους μαθητές της Γαύδου (4 παιδιά) και των Αντικυθήρων (2 παιδιά) μαζί με μια επιστολή. Οι μαθητές/τριες συγκέντρωσαν ένα χρηματικό ποσό και με τη βοήθεια δύο μητέρων αγόρασαν διάφορα δωράκια. Στη συνέχεια, τα παιδιά ανέλαβαν να τα ετοιμάσουν σε συσκευασίες δώρου. Σε συνεννόηση με μητέρες της τάξης αποφασίστηκε και ο τρόπος αποστολής τους.

Ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν πολύ μεγάλος! Ελπίδα τους είναι να φτάσουν γρήγορα τα δέματα στους παραλήπτες τους, ώστε να δώσουν χαρά σε παιδιά που δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε καταστήματα παιχνιδιών!

1639562059799

Τα σχόλια είναι κλειστά.