ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ Οι εγγραφές γίνονται από 1/3/2023 – 20/3/2023

Η εγγραφή του μαθητή ή της μαθήτριας στην Α΄τάξη γίνεται, όταν ο μαθητής συμπληρώσει το 6ο έτος της ηλικίας του (31 Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής). Φέτος γράφονται οι μαθητές που γεννήθηκαν το έτος 2017.

ΟΙ  ΕΓΓΡΑΦΕΣ   ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9:00- 11:00  (Για ραντεβού καλέστε στο τηλέφωνο 2109584235 / 2109519493)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου. Τα παιδιά που δεν έχουν φοιτήσει θα πρέπει οι γονείς και κηδεμόνες των νηπίων να υποβάλλουν σχετική αίτηση, στην οποία θα αναφέρουν τους λόγους μη φοίτησης προς τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε. Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης, αφού εξετάσει την εν λόγω αίτηση, εγκρίνει την εγγραφή του μαθητή. Αν δεν κάνει δεκτή την αίτηση των γονέων, τότε εφαρμόζονται οι διατάξεις της περιπτ. 26, της παρ 4, του αρθρου 94 του Ν.3852/2010(ΦΕΚ 87/2010Α)
  2. Πιστοποιητικό γεννήσεως, το οποίο αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myscool του ΥΠΠΕΘ
  3. Επίδειξη Βιβλιάριο Υγείας (Έλεγχος εμβολίων) ή άλλο στοιχείο στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  4. Λογαριασμός Δ.Ε.Η. ή μισθωτήριο οικίας
  5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή
  6. Αλλοδαποί μαθητές: Πιστοποιητικό γεννήσεως μεταφρασμένο από επίσημο μεταφραστή, αν αυτό έχει εκδοθεί σε χώρα του εξωτερικού.
  7. Εγγραφή στο Ολοήμερο: Οι μαθητές/τριες της Α΄Τάξης μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό  Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους  συμπληρώνοντας     το     σχετικό έντυπο. Γίνονται δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις, χωρίς προϋποθέσεις.