Ε1 (2017-2018) : Etwinning «Το σχολείο μου, η πόλη μου: το σπίτι μου» (“My school, my town: my home”)

Ανακοινώσεις Ε΄ Τάξη Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. (Υπολογιστές) η τάξη Ε1 του σχολείου μας συμμετείχε φέτος (Σχολ.Έτος 2017-2018) στο έργο (project) «Το σχολείο μου, η πόλη μου: το σπίτι μου» (“My school, my town: my home”) του Etwinning και συνεργάστηκε κυρίως με το σχολείο Escola Perez Sala της πόλης Vilasar de Mar, μια πόλη πολύ κοντά στην Βαρκελώνη της Ισπανίας, καθώς και με σχολεία της Ιταλίας, Τουρκίας και Σλοβακίας.

Στόχος  του έργου ήταν να γνωριστούν οι μαθητές των δύο χωρών με σκοπό να ανταλλάξουν πληροφορίες για το σχολείο τους, την πόλη τους και τον τρόπο ζωής τους. Παράλληλα εξάσκησαν και τα αγγλικά τους, αφού το έργο πραγματοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα.

Slogan and Logos-Greece