ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ «ΙΖΑΝΤΟΡΑ ΝΤΑΚ» 1/2/2018

Οι μαθητές της Γ τάξης παρακολούθησαν στο χώρο του σχολείου το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα που βασίζεται στη συγκινητική ιστορία μιας ξεχωριστής πάπιας, της Ιζαντόρα Ντακ, της συγγραφέως Στέλλας Μιχαηλίδου, κι έχει ως βασικούς στόχους την ενθάρρυνση της συναισθηματικής έκφρασης και την ευαισθητοποίηση των παιδιών σχετικά με την αποδοχή της διαφορετικότητας. Οι περιπέτειες της πάπιας Ιζαντόρα Ντακ είναι εμπνευσμένες από την αληθινή ιστορία της κορυφαίας χορεύτριας σύγχρονου χορού Ιζαντόρα Ντάνκαν.

Το εργαστήριο απευθύνεται στους μαθητές των μικρότερων τάξεων του Δημοτικού σχολείου (α΄, β’, γ’ και δ’ δημοτικού) και υλοποιείται σε μία δίωρη συνάντηση στο κάθε συνεργαζόμενο σχολείο. Βασισμένο σε τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος, καθώς και σε μουσικοπαιδαγωγικές μεθόδους, το εργαστήριο προσκαλεί τους μικρούς μαθητές να παίξουν παιχνίδια ρόλων, να χορέψουν, να τραγουδήσουν και να πειραματιστούν με τη φωνή τους, αλλά και να συνεργαστούν παίζοντας διασκεδαστικά παιχνίδια.