Συμμετοχή σε Βιβλιοπαρουσίαση

“Γέμισε το μουσείο ζωγραφιές και ομιλίες και μουσικές. Κι όλοι μιλούσαν για το δέντρο. Κι ύστερα τα παιδιά έγιναν δέντρο κι όλοι χαμογελούσαν, ε ίσως λίγο και να δάκρυσαν. Ο δάσκαλός μου το είπε «Δημιουργική Εθνογραφία» και νομίζω όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο μου αρέσει. Το δέντρο που φυτέψαμε σε αυτή τη γωνιά του κήπου (και της καρδιάς μας συμπληρώνω) από χθες το βράδυ όλο και μεγαλώνει κι απάνω του φωλιάζουν τα πουλιά, όπως τραγούδησαν τα παιδιά. Σας ευχαριστώ όλες και όλους γι’ αυτή την υπέροχη βραδιά”.

Τα παραπάνω -άκρως τιμητικά- γράφηκαν από την συγγραφέα κυρία Καλλιόπη Στάρα και αναφέρονται στη συμμετοχή μαθητών της Α΄ τάξης του σχολείου μας με έκθεση ζωγραφικής και μουσικό δρώμενο στην παρουσίαση του βιβλίου της «Το δέντρο του μικρού μας κόσμου». Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων Δημήτριος Κωστάντιος του Βυζαντινού Μουσείου, μπροστά σε πολυπληθές ακροατήριο.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μαρία Αλυμάρα, Κωνσταντίνα Μπούλια, Ειρήνη Ντούση, Χριστίνα Τζουμπέ