Κάλαντα και Δώρα στον Ζωγράφειο Οίκο Ευγηρίας

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων και στο πλαίσιο του προγράμματος εθελοντισμού «Νοιάζομαι και Δρω» οι μαθητές των Α΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν την Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019 επίσκεψη προσφοράς στον  Ζωγράφειο Οίκο Ευγηρίας.

Τα παιδιά, εδραιώνοντας την «υιοθεσία» μεταξύ τους, συνεργάστηκαν  στην κατασκευή γυάλινων κηροπήγιων με χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, τα οποία πρόσφεραν στους φιλοξενούμενους ηλικιωμένους μαζί με καραμέλες και γλυκά. Τραγούδησαν μαζί τους τα κάλαντα και άκουσαν με ενδιαφέρον τις αφηγήσεις μιας γιαγιάς για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα της δικής της εποχής, που διαφέρουν αρκετά από τα σύγχρονα.

Τα χαμόγελα αλλά και τα δάκρυα συγκίνησης των ηλικιωμένων ήταν η μεγαλύτερη ανταμοιβή για τα παιδιά, που με βιωματικό τρόπο κατάλαβαν πόσο ουσιαστικό είναι στη ζωή να προσφέρεις με αγάπη.