Ενημέρωση γονέων για την ασύγχρονη διδασκαλία

Σας ενημερώνουμε, ότι η διαδικασία εγγραφής των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συνεχίζεται έως την Δευτέρα 30 Μαρτίου 2020.

Λήψη αρχείου

Οδηγίες για την εγγραφή και την διαχείριση των μαθητικών λογαριασμών είναι οι εξής:

Λήψη αρχείου

Ο μαθητής/τρια για να εγγραφεί και να παρακολουθήσει τα μαθήματα της τάξης του, θα πρέπει να ακολουθεί τα παρακάτω βήματα:

Bήμα 1ο :

Πληκτρολογώ τη δ/νση : eclass.sch.gr

Βήμα 2ο

Επιλέγω: Σύνδεση με λογαριασμό sch.gr κάτω δεξιά

Βήμα 3ο :

Γράφω το όνομα χρήστη (username)  και τον κωδικό του μαθητή/τριας

Τα βήματα 1-3 ακολουθούνται κάθε φορά που θέλει ο μαθητής/τρια να παρακολουθήσει κάποιο μάθημα

Βήμα 4ο:

Ο μαθητής/τρια ανοίγει στην ηλεκτρονική τάξη: Xαρτοφυλάκιο Χρήστη

Έπειτα θα δείτε την επιλογή (πάνω δεξιά) : Eγγραφή σε μαθήματα

Κάνοντας κλικ στην επιλογή των μαθημάτων, θα εμφανιστούν τα μαθήματα του σχολείου μας.

Βήμα 5ο

Αν το μάθημα που θέλει να επιλέξει ο μαθητής/τρια είναι ανοιχτό με εγγραφή (έχει δηλαδή λουκετάκι με μολυβάκι) κάνει κλικ στο κουτάκι αριστερά και γίνεται αυτόματα η εγγραφή.

Αν το μάθημα που θέλει να επιλέξει ο μαθητή/τρια είναι κλειστό (έχει δηλαδή μόνο λουκετάκι) κάνει κλικ πάνω στο μάθημα και εμφανίζεται μία φόρμα. Ο μαθητής/τρια πραγματοποιεί αίτηση εγγραφής και γράφει (τυπικά) ένα λόγο για τον οποίο θέλει το συγκεκριμένο μάθημα, στο πλαίσιο πχ Μαθητής ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού και στην συνέχεια κάνει κλικ στην Υποβολή Αίτησης. Ο εκπαιδευτικός του μαθήματος ειδοποιείται, κάνει δεκτή την αίτηση του μαθητή/τριας και πραγματοποιείται η εγγραφή.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται