«Το Σχολείο Οργανισμός και Κοινότητα Μάθησης»

232798091 350458753392081 1145272472442702327 nΤο σχολείο μας επιλέχτηκε να  συμμετέχει στο ερευνητικό -πιλοτικό πρόγραμμα «Το Σχολείο Οργανισμός και Κοινότητα Μάθησης». Το πρόγραμμα  υλοποιείται από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το πρόγραμμα έχει ως αντικείμενο την εφαρμοσμένη μελέτη βασικών παραμέτρων του  σύγχρονου ελληνικού σχολείου, οι οποίες επηρεάζουν τον μετασχηματισμό του σε  Οργανισμό και Κοινότητα Μάθησης (ΟΚΜ).

Ως γενικός στόχος του ερευνητικού – πιλοτικού προγράμματος ΟΚΜ ορίζεται η εφαρμοσμένη μελέτη και διαμόρφωση ενός σύγχρονου συστήματος διοίκησης, οργάνωσης, λειτουργίας και εσωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων που βασίζεται στην ενεργητική συμμετοχή των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας, με σκοπό τη βελτίωση των εκπαιδευτικών πρακτικών και της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.