Αναβίωση πανηγυριού της Νάξου από τους μαθητές της Στ2 – Erasmus M.A.G.I.C

Στα πλαίσια της σχολικής σύμπραξης ERASMUS+  ΚΑ229 που συντονίζει το σχολείο μας, με τίτλο M.A.G.I.C αποφασίσαμε να μάθουμε πώς στήνεται ένα ελληνικό λαϊκό πανηγύρι, με τον κόσμο στο καφενείο, τους μουσικούς , τους χορευτές και τα κεράσματα. Βρισκόμαστε νοερά στην Απείρανθο της Νάξου του νομού Κυκλάδων. Οι μαθητές γίνανε πρωταγωνιστές μιας παραδοσιακής γιορτής που ακόμα αντιστέκεται και επιβιώνει ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα χωριά της Ελλάδας. Αυτό το video θα ταξιδέψει στην Ιταλία, την Βουλγαρία , την Εσθονία και την Λιθουανία σε σχολεία που οι εκεί μαθητές θα δουν και θα προσπαθήσουν να μιμηθούν το δικό μας δρώμενο όπως κι εμείς στη συνέχεια το δικό τους. Καλό ταξίδι λοιπόν και καλή επιτυχία!