Athens Eco Schools: 1ο Ενεργειακό Συμβούλιο

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας το 1ο Ενεργειακό Συμβούλιο για το πρόγραμμα «Ανοιχτά σχολεία για την προστασία του κλίματος» παρουσία της κ.Ζωντήρου Ελένης, προέδρου της 6ης Δημοτικής Κοινότητας του Δήμου Αθηναίων. Στο Συμβούλιο συμμετείχαν επίσης οι διευθύντριες των συστεγαζόμενων σχολείων, εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων και ο σχολικός φύλακας.

Οι ενεργειακοί επιθεωρητές και οι αντιπρόσωποι των ενεργειακών ομάδων και των δύο σχολείων παρουσίασαν στο συμβούλιο, τις δράσεις του προγράμματος που εκπονούν για τη μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος. Συζήτησαν για τα προβλήματα που εντόπισαν κατά τη διάρκεια της έρευνας και καταγραφής που έκαναν και αφορούσε την κτιριακή υποδομή, το φωτισμό, τη θέρμανση και τη συμπεριφορά των χρηστών στο σχολείο. Παρουσίασαν τα προβλήματα και πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπισή τους. Στο τέλος παρουσίασαν στα μέλη του συμβουλίου τον «Οικοκώδικα» που όρισαν με τις προτροπές τους προς τους χρήστες του σχολικού συγκροτήματος ώστε να βελτιώσουν την ενεργειακή συμπεριφορά τους. Καλή επιτυχία, παιδιά!!